Bukszpan

Bukszpan to doskonały krzew do tworzenia niskich zimozielonych obwódek i żywopłotów. Bukszpany doskonale rosną w miejscach ciepłych i słonecznych ale są na tyle odporne i niewymagające, że dobrze rozwijają się również w cieniu. Bukszpany preferują gleby żyzne i wilgotne lub umiarkowanie wilgotne o odczynie od neutralnego do zasadowego. Tworzą bardzo rozbudowany system korzeniowy. Doskonale znoszą upały i okresy suszy. Świetnie sprawdzają się w również w trudnych warunkach miejskich – tolerują gorące, suche powietrze i zanieczyszczenia.

book-80220_1280

Dzięki swojej gęstości i doskonałej odporności bukszpan stał się chętnie wybieraną rośliną do tworzenia żywopłotów i rzeźb z roślin. Bardzo łatwo się go formuje, a dzięki temu że wolno rośnie, łatwo utrzymać kształt przez długi czas. Bukszpany mogą być (powinny być) przycinane kilka razy w roku, dzięki czemu stają się bardzo gęste. Wadą (a czasami zaletą) jest natomiast to że bardzo wolno rosną.

Najkorzystniejszym okresem na sadzenie bukszpanu jest wiosna. W ogrodach najbardziej popularny jest bukszpan wieczniezielony, ale możemy go uprawiać również w donicach, skrzynkach i pojemnikach – jest rośliną bardzo uniwersalną. W ciepłych miesiącach musimy zadbać o jego częste, intensywne podlewanie – niekiedy nawet po deszczu, gdyż gęstość liści często ogranicza dostęp wody do jego korzeni. Powinniśmy również zadbać o systematyczne zasilanie gleby w nawozy dla bukszpanów.

boxwood-370547_1280

Leave a Reply