Rannik zimowy

DSC07996 (Medium)

Rannik zimowy, podobnie jak przebiśnieg, jest jedną z niewielu roślin zwiastujących nadejście wiosny. Jest to roślina ozdobna, uprawiana ze względu na swoją bardzo wczesną porę kwitnienia. Kwitnie długo, jeśli utrzymuje się niska temperatura, gdy temperatura podskoczy do kilkunastu stopni, natychmiast przekwita. Ranniki sadzone są zwykle w ogrodach skalnych oraz na wiosennych rabatach. Zalecane są także do sadzenia pod drzewami i krzewami zrzucającymi liście na zimę. Dzięki ocienieniu gleba w takich miejscach wolniej przesycha, a w okresie kwitnienia ranniki mają odpowiednią ilość światła.

Rannik zimowy nie jest rośliną rodzimą, pochodzi z Azji Mniejszej i Europy Środkowej. Rozmnaża się dość szybko, gdyż wytwarza dużo nasion a kwitnie zazwyczaj jeszcze zimą i nie przeszkadza mu w tym leżący śnieg. Często rośnie dziko i pokrywa swymi kwiatami pokaźne obszary.

Jedno takie miejsce – niedaleko Poznania ostatnio odwiedziłem … (tej zimy ze śniegiem było słabiutko, ale jak odnajdę fotki z poprzednich lat to wrzucę).

 

Leave a Reply