Sadzenie drzewek owocowych

apples-429892_1280

Jesień – od początku października do pierwszych przymrozków – jest najlepszym terminem sadzenia drzew i krzewów owocowych, ale istnieje ryzyko, że nadziemne części roślin przemarzną podczas surowej zimy. Jeśli zimą niskiej temperaturze towarzyszyć będzie brak okrywy śnieżnej to mogą też przemarznąć korzenie. Aby temu zapobiec należy przed zimą zabezpieczyć drzewa i krzewy przed mrozem, a gatunki najbardziej wrażliwe na mróz sadzić wiosną.

Jesienią oferta drzew i krzewów w szkółkach drzew owocowych, sklepach i centrach ogrodniczych jest największa. To najlepszy czas na wybór interesujących nas gatunków roślin owocowych i ich zakup. Zadowolenie z zakupu będzie uzależnione od jakości oferowanego materiału szkółkarskiego, okresu jaki upłynie od momentu wykopania drzewa owocowego w szkółce, a wkopaniem go w naszym ogrodzie. Im ten okres krótszy, tym większe szanse na dobre przyjęcie się zakupionej rośliny.

Jeszcze przed zakupem drzewek, musimy zadbać o należyte przygotowanie podłoża. Stanowisko odchwaszczamy i przygotowujemy pod konkretny gatunek. W razie potrzeby podłoże można wzbogacić kompostem, lub stosujemy nawozy mineralne wieloskładnikowe, torf, obornik aby nasze drzewko lepiej zaaklimatyzowało się w nowym miejscu.

Jeżeli przed posadzeniem korzenie drzewka nie są wilgotne, należy je namoczyć przez 2-3 godziny. Drzewka w pojemnikach z bryłą korzeniową przed posadzeniem trzeba obficie podlać. Zaznaczamy miejsce, w którym posadzimy drzewko, następnie wyznaczamy okrąg o średnicy około 2 razy większej od korzeni drzewka tak by korzenie miały odpowiednią ilość miejsca. Głebokość dołka powinna być taka aby miejsce szczepienia znajdowalo się nieco nad ziemią. Jeżeli roślina nie była sprzedawana w pojemniku trzeba na dnie dołka usypać kopczyk, rozłożyć na nim korzenie , zasypać, uklepać ziemie i podlać (obficie). Zasypując korzenie można lekko drzewkiem potrząsać co spowoduje lepsze wypełnienie glebą przestrzeni wokół korzeni. Jeżeli po podlaniu gleba osiądzie to trzeba ją uzupełnić. Posadzoną roślinę często i obficie podlewać nawet podczas deszczowej pogody. Spowoduje to usunięcie nadmiaru powietrza z podłoża i lepsze przytwierdzenie rośliny.
Warto uformować lekkie zagłębienie wokół pnia, co zapobiegnie wypływaniu wody podczas podlewania.

drzewko owocowe - jabłoń

Leave a Reply