Szkodniki roślin doniczkowych – cz. 1.

Jeśli od samego początku należycie zadbamy o nasze rośliny doniczkowe, jest duża szansa że uchronimy się przed atakiem szkodników oraz chorób kwiatów doniczkowych. Dokładnie obserwując rośliny i systematycznie je czyszcząc jesteśmy w stanie szybko zdiagnozować problemy, a to z kolei jest niezbędne aby podjąć walkę z niechcianymi szkodnikami. Zagrożenia takie pojawiają się najczęściej niespodziewanie. Przez tygodnie lub nawet długie miesiące bywają niezauważone, aż w końcu (najczęściej jesienią) przystępują do ataku. Efekty ich działalności zobaczymy – gdy już to nastąpi – błyskawicznie. Rośliny marnieją w oczach, a jeśli w odpowiedni sposób nie zainterweniujemy – zamierają.

Rośliny doniczkowe

 

W walce ze szkodnikami kwiatów doniczkowych możemy sięgnąć po środki naturalne lub chemiczne środki ochrony roślin.

Przędziorek

Przędziorki to małe pajączki o długości do 1 milimetra w kolorze od zielonego przez żółty do pomarańczowego. Efektem ich działalności jest powstanie drobnej pajęczynki i srebrzystych plam na liściach. Pajączki te żywią się sokami rośliny, czego efektem jest stopniowe zamieranie rośliny. Przędziorki bardzo lubią suche powietrze i wysokie temperatury panujące w naszych mieszkaniach.

Mączlik

Kolejnym często występującym intruzem  na roślinach doniczkowych jest mączlik. Dorosła postać tego pasożyta ma formę małego, białego motylka osiągającego do ok. 2 milimetrów. Najgroźniejsze są ich larwy, które żerując na spodniej części liścia wysysają z niego soki. Efektem jest pojawienie się żółtych plam na liściu, a następnie obumarcie jego i całej rośliny.

rośliny doniczkowe - mączlik

Mszyce

Bardzo rozpowszechniony owad występujący niemal na całym świecie. Zawsze występują w masowych ilościach i potrafią zaatakować niemal każdą roślinę. Larwy mszycy są niezwykle żarłoczne i błyskawicznie wysysają soki z rośliny. Atak mszycy objawia się zazwyczaj silnym osłabieniem wzrostu oraz zniekształceniem lub całkowitym zahamowaniem rozwoju liści i młodych pędów. Owady wydzielają charakterystyczną klejącą substancję, która jest doskonałą pożywką dla szarej pleśni i innych infekcji grzybowych.

Rośliny doniczkowe - mszyce

Leave a Reply